Search

English

ولع بی‌پایان روحانیت برای چنبرزدن بر آموزش و پرورش

در آستانه چهلمین سالگرد قدرت‌گیری روحانیان شیعه، محمدی‌عراقی – داماد محمدتقی مصباح‌یزدی – گفته است که هنوز انقلاب فرهنگی پس از چهار دهه محقق نشده و در این زمینه پس از پیروزی انقلاب اسلامی خیلی کم‌کاری صورت گرفته است. محمود محمدی‌عراقی به ‌عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار ارتباط هرچه بیش‌تر حوزه‌های علمیه و مساجد با آموزش و پرورش و مدارس کشور شده است.

این حجت‌الاسلام طی گفتگویی تاکید کرده است که گسترش و کارآمدی روابط حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش نیازمند نهادینه‌شدن بیش‌تر تعاملات این دو قشر است. محمدی‌عراقی اظهار تاسف کرده که پس از انقلاب اسلامی هنوز ارتباط سازنده و مطلوبی میان آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه برقرار نشده است و تفاهم‌نامه‌های بسیاری که امضا شده، در مرحله اجرا ناکام مانده است.

او که سالیان بسیاری نماینده ولی فقیه در سپاه بود و مدت‌ها ریاست سازمان تبلیغات اسلامی را بر عهده داشت، ضرورت تعامل ادعایی را مستند به «راهبردهای مهم رهبر معظم انقلاب» کرده است؛ چرا که علی خامنه‌ای پیوسته بر تعاملات موثر معلمان و روحانیت در تحقق اهداف فرهنگی انقلاب تاکید دارد.

پیش‌تر در مهرماه سال ۱۳۹۷ حجت‌الاسلام حسین الله‌وردی، مدیر حوزه علمیه کرمان، باز هم با استناد به اوامر ولی فقیه به نیازسنجی جامعه ایران پرداخته و گفته بود که نیاز به روحانیت فعال در مدارس آموزش و پرورش نیاز امروز جامعه است. اکنون نیز محمدی عراقی می‌گوید آموزش و پرورش باید در گسترش فرهنگ دینی دست نیاز به حوزه‌های علمیه دراز کند و باید از ظرفیت «نیروهای فراوان» هر دو نهاد برای «نیل به اهداف انقلاب» استفاده کرد.

در همین روز حوزه‌نیوز به سخنان نبوی، معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه، پرداخته که طی اظهارات بسیار جالبی گفته بود: «زمینه حضور روحانیت در مدارس دانش‌آموزی فراهم‌تر شود.» همین پسوند تفضیلی «تر» نشان‌دهنده ولع سیری‌ناپذیر روحانیت شیعه در دست‌اندازی هرچه بیش‌تر بر شئون کشور از جمله آموزش و پرورش و آموزش عالی است که مهم‌ترین رقیب دیدگاه سنتی و ایدئولوژیک روحانیان هستند. از همین ‌رو ست که محمدی‌عراقی تاکید می‌کند که فقط و فقط در صورت همکاری و تعامل نهاد حوزه و نهاد آموزش می‌توان به تحقق «اهداف ارزشی و فرهنگی انقلاب» امید بست.

محمدی‌عراقی در آستانه چهلمین سال حیات جمهوری اسلامی مدعی است که انقلاب فرهنگی هنوز محقق نشده است.

لازم به ذکر است که دولت روحانی در آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ شیوه‌نامه «تامین و استقرار روحانی در مدارس و مراکز آموزشی و تربیتی» را ابلاغ کرد. روابط عمومی آموزش و پرورش دولت تدبیر و امید در دروغی مشابه آنچه روحانیان حوزه آن را تبلیغ می‌کنند، مدعی شده بود که «به‌ منظور پاسخ به مطالبه گسترده و استقبال دانش‌آموزان، مدیران، مربیان و اولیا از حضور و فعالیت اثربخش روحانیون در مدارس، این شیوه‌نامه و آیین‌نامه اجرایی را به ادارات کل آموزش ‌و پرورش استان‌ها ابلاغ می‌کند.» در همین راستا می‌بایست به طرح مدارس امین یا اشتغال سه هزار روحانی در این وزارتخانه و حضور دو میلیون روحانی به‌ بهانه‌های مختلف در مدارس اشاره کرد.

حال محمدی‌عراقی در راستای عملیاتی‌کردن مطالبات پایان‌ناپذیر روحانیت شیعه از کشور و مردم، خواستار برگزاری دوره‌های مشترک میان روحانیان و معلمان در همه استان‌ها و شهرستان‌ها شده و همچنین گفته است که «این‌همه مسجد و مدرسه در کشور» می‌تواند محمل گردهمایی مشترک میان معلم و آخوند باشد. او اظهار داشته است که مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن تنها از طریق همبستگی حوزه و مدارس ممکن خواهد بود و تاکید کرده که برنامه جمهوری اسلامی آن است که دانش‌آموزان از همان سنین پایین «با مسجد، روحانی و روحانیت، امام جماعت و پایگاه بسیج مساجد» آشنا شوند و این ارتباط در آنان نهادینه شود تا «اهداف فرهنگی امام راحل» جامه عمل بپوشد. رئیس سابق سازمان تبلیغات اسلامی هشدار داده که دشمن در صدد ایجاد گسست میان نسل امروز و انقلاب اسلامی است.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا مشکلات بنیادی مدارس ایران چه از نظر دروس، چه برخوردهای تنبیهی فیزیکی یا ایدئولوژیک نسبت به دانش‌آموزان و چه از جهت امکانات رفاهی و بهداشتی، با مرتبط‌کردن بیش‌تر مدارس کشور با نهادهای دینی همچون حوزه علمیه و مساجد حل‌شدنی است یا این امر باعث تشدید مشکل می‌شود؟

به‌ باور شما آیا دولت حسن روحانی بیش‌تر به نهادهای دینی و روحانیان بودجه بخشیده و هرچه بیش‌تر نفوذ آنان را در فرهنگ عمومی تثبیت کرده یا دولت محمود احمدی‌نژاد؟

برای ما بنویسید که دیدگاه شما نسبت به اصلاح‌طلبان جمهوری اسلامی در زمینه عقاید فرهنگی آنان چیست؟ آیا این روند به فقر بیش‌تر فرهنگی و نابودی پایه‌های آموزشی کشور منجر نخواهد شد؟

 

منابع مرتبط

کلاس درس حوزوی یا کلاس درس مدارس؛ پول‌ها برای کجا خرج می‌شوند؟

کمبود فضای آموزشی؛ یک درام تلخ تمام ناشدنی

مکارم‌شیرازی سند ۲۰۳۰ آموزشی یونسکو را تکرار تجربه اندلس دانست

 

تلگرام توانا را دنبال کنید:

https://t.me/Tavaana_TavaanaTech

انتشارات بیشتر ...